Bayley III Gelişimsel Tarama Ölçeği (Çocuk Gelişim Testi)

Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Gelişim Ölçeği

Bayley Bebek Gelişimi Ölçeği, bebeklerde ve küçük çocuklarda fiziksel, motor, duyusal ve bilişsel gelişimi ölçmek için oluşturulmuş bir değerlendirme aracıdır. Çocuk ve uygulayıcı arasındaki etkileşimleri ve verilen görevlere ilişkin gözlemleri içerir. Diğer değerlendirmelerde olduğu gibi, temel görevler ve karmaşık görevler bir aradadır. Örneğin temel görevlerden biri, çocuğun gözleri ile takip edebilmesi için ilginç bir nesne kullanmak olabilir. Henüz yeni yürümeye başlayan çocuğun gizlenmiş nesneleri bulmaya çalışması da daha karmaşık görevlerdendir.

Bayley Ölçeğinin Uygulanışı

Tüm testin uygulanması yaklaşık bir saat sürer. Uygulayıcı testte bulunan bir gelişim alanında bir dizi görevi tamamladıktan sonra, diğer gelişimsel bölüme geçebilir.

Bayley Ölçeği’nin 3 Alt Testi Vardır:
Çocuğunuz, çocukluk dönemi boyunca oyun oynamaya devam edecektir ve oyunla aşağıdaki becerileri geliştirdiğini gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız:

  1. Bilişsel Test: Çocuğun rol yapma, nesnelere dikkatini verme veya nesne arama becerilerini ölçer.
  2. Dil Testi: Çocuğun nesne tanıma veya insanlarla etkileşime geçme için gerekli olan dili anlama ve kullanma, yönergeyi takip etme veya nesneleri tanıma becerisini ölçer.
  3. Motor Test: Çocuğun büyük, küçük kas gruplarını kullanarak tırmanma, zıplama, bir şeyler tutma veya kullanma becerilerini ölçer.

Ayrıca aşağıda bulunan iki ek test isteğe göre uygulanabilir. Bu testler:

  1. Sosyal-Duygusal Test: Çocuğun başkalarıyla sosyal olarak etkileşimde bulunabilme becerisini ölçen bu test oyunla beraber uygulanır.
  2. Davranış Testi: Kuralları bilme, işbirliği yapma ve genellikle yeni veya zorlu durumlara uyum sağlama gibi günlük yaşam becerilerine göre çocuğun gelişim seviyesini ölçer.

Diğer Hizmetler