Öğrenme Güçlüğü Değerlendirme Testi

Öğrenme Güçlüğü Değerlendirme Ölçütleri Testi

Öğrenme güçlüğü birçok alanda yaşanması muhtemel sorunlardan biridir. Özellikle matematik,okuma yazma gibi alanlarda öğrenme güçlüğü yaşanabilmektedir. Öğrenme güçlüğü söz konusu olduğunda yalnızca bu sorunun tedavisi için kullanılan bir test yoktur. Öğrenme güçlüğünün nedeninin keşfedilmesinde ise birden fazla test kullanılabilmektedir.

Öğrenme Güçlüğü Değerlendirme Ölçütleri

Öğrenme güçlüğü değerlendirmeleri yapmak için katılımcının birçok alandaki kabiliyetlerinin sorgulanması gerekir. Bunlardan bazıları; akıcı konuşabilme, akıcı metin yazabilme, işlem yapabilme, okuma hızı, okuduğunu anlayabilme, problem çözme yeteneği gibi alanlardır.

Ayrıca tanı noktasında birden fazla öğrenme güçlüğü çeşidi vardır. Disleksi (okuma güçlüğü), disgrafi (yazma güçlüğü), diskalkuli (matematik güçlüğü) gibi rahatsızlıkların her biri öğrenme güçlüğü çeşitlerinden bazılarıdır. Öğrenme güçlüğü testi sonunda yapılan değerlendirmeler katılımcının herhangi bir öğrenme güçlüğüne sahip olup olmadığını belirler. Bu bağlamda öğrenme güçlüğü yaşayan katılımcılar için tedavi süreçleri belirlenir ve tanı ile süreç belirleme aşamalarının ardından tedavi süreci içerisine girilir. Her bir öğrenme güçlüğü için birbirinden farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu nedenle öğrenme güçlüğü değerlendirme testi yapmak isteyen ve akabinde süreçlerden olumlu sonuçlar almak isteyen herkes uzman kontrolünde hareket etmelidir.

Diğer Hizmetler